Ретроспекция

Благодаря ви, че сте с Неуютен блог и във Facebook:

Благодаря ви, че не ме следите, а ме следвате:

Благодаря ви, че сте моето отбрано общество:

11.03.2009 г.

Що така, съседи?


Живея в ж.к. "Западен парк" и съм ядосана на съседите ми от "Гевгелийски", яд ме е и че много хора безкритично ги подкрепят.

Тази снимка е правена близо до Западен парк. Не точно в парка, защото не бих посмяла да вляза там с единствения ми фотоапарат. Откакто там ограбиха и биха сестрата на Крис и един семеен приятел, изобщо пък не искам да влизам в него. Въпреки че старата част на парка е много приятна - дива гора със стари високи дървета, пътеки и полянки. Но си е опасно. Виждала съм конна полиция там, но минава от дъжд на вятър. Ако имах деца, не бих си и помислила да ги пращам да играят там, освен ако не са в компания на достатъчно много на брой и достатъчно яки възрастни.

През този опасен и красив парк минава влакът от Перник. Както стана широко известно, има проект да се направи спирка на влака, за да могат част от перничани, които работят в София, да ползват метрото от станция "Вардар". И ето, хората от "Гевгелийски" станаха изключително граждански ангажирани и се вдигнаха на протест - къде ще играят децата ни, защо ще отсечете хубавите дървета, как тъй пред блока ми ще спира влак.

Общественото мнение много лесно може да бъде манипулирано, когато се играе на струни като "екология" и "пространство за игра на децата". Но нека се опитаме да видим ситуацията в цялост.

1. През парка вече така и така минава влак. Въпросът е просто да се изгради спирка - не цяла гара, а спирка. За тази цел едва ли ще бъдат отсечени много дървета и храсти.

2. Ако близо до блока ви минава влак, има ли чак такова значение дали спира, или не?

3. Ако близо до блока ви спира трамвай, каква е същностната разлика със спирката на влак?

4. Ако толкова държите децата ви да играят в този парк, преценихте ли съотношението на пространството, което ще се заеме от една влакова спирка и пространството, което остава свободно за игра?

5. Циркулацията на повече хора в парка ще го направи по-сигурно място - поне в тези му части, в които има непрекъснато движение на хора.

Нека се опитаме да погледнем ситуацията в по-широка перспектива. Какви са алтернативите на перничани?

Основната им алтернатива се нарича бул. "Цар Борис Трети". Какво е състоянието на този булевард и какви са екологичните щети от всички отровни газове, които отделят безкрайните колони от коли с пернишка регистрация? В колко отсечени дървета може да се измериКакъв е рискът за живота на едно дете (или пенсионер, или който и да е) от кв. Княжево, което се опитва да пресече булеварда?

Разбира се, има и гара "Захарна фабрика", но от нея няма бърз и удобен транспорт за центъра. Ако пътуват до "Централна гара", отново се натъкват на неприятен трафик и задръствания.

Алтернатива, макар и в бъдеще време, е магистрала "Люлин". Ама против нея, доколкото си спомням, също имаше екологични протести. Със сигурност заради построяването й ще се отсекат повече дървета, отколкото за една спирка в Западен парк.

Освен това, и влаковете, и метрото, са екологичен транспорт. Неслучайно в много европейски страни основната форма на транспорт е релсовият. В Дания например (извинявам се, че пак пиша за Дания, но обещавам, че няма да е за последно) не че няма автобуси, но влакчетата са основна форма на вътрешноградски и междуградски транспорт. Понеже огромна част от Дания се състои от гористи местности, много гарички са - естествено - в гората. Затова пък там въздухът е невероятно чист и може да се диша!

Да, екологията е важно нещо, но нека не маскираме егоизма си като екология. Може на хората от "Гевгелийски" да не им е приятно "някакви си перничани" да им швъкат из квартала и да им се возят в метрото. Но спирка на влака в близост до метростанция "Вардар" е добро решение и за перничани, и, в не по-малка степен, за софиянци.

Ето такива неща си мислех вчера, докато в продължение на около час и пет минути служебният автобус на ЮЗУ стоеше блокиран на бул. "Цар Борис Трети" - заради непочистения път и заради километричните колони с коли, идващи от Перник. Не смея да си помисля хората в тези коли в колко часа са успели да се доберат до работните си места. Но моите колеги, които имат часове от 9,30 сутринта, закъсняха с 15-20 минути, което в някои случаи означава - избягали студенти, прекъснат учебен процес.






Creative Commons License Правила и съвети за препечатване от Неуютния блог