Пуснали Майкъл Шийлдс. Родните медии злорадо обвиняват британското правосъдие в "двоен стандарт".
Повод да се замислим за "двойните стандарти" на родното ни правосъдие и родните ни медии. Защото някой, стига да носи съответното име, може да убие един човек, да осакати друг за цял живот и да се отърве с две години, и то условно. Самият премиер прави изявления, легитимиращи полицейското насилие. А футболен хулиган, който разбил нечия глава с камък (към днешна дата жертвата изглежда напълно възстановена, като изключим белег на главата и "дълбока душевна травма"), получава... 15 години! За да покажем на цивилизования свят колко строго е нашето правосъдие.
По същия начин преди години вкарваха тийнейджъри за по 10 години в затвора, защото са ги хванали с половин цигара марихуана, а трудно можем да се сетим за бос на някоя от наркомафиите ни с толкова строга присъда.
Не, изобщо не оправдавам насилието. Но мога да разбера защо британската правосъдна система няма доверие в нашата. И ако британците искат преразглеждане на делото, това е тяхно право. Същото биха искали и българите при подобни обстоятелства. (Въпреки че британското правосъдие не е пародия на правосъдие като българското.)
Правила и съвети за препечатване от Неуютния блог
Кратко, но увлекателно и правдиво.
ОтговорИзтриванеМайкъл Шийлдс все пак поне малко полежа в техния затвор, докато ние пуснахме нашите сестрички на свобода още при посрещането на летището - и дори още ПРЕДИ да бъде подписан президентския указ за помилване (обстоятелствата за прехвърляне на осъдените в родината им в двата случая са съвършено идентични) - след като тогава така безобразно се подиграхме с едно чуждо правосъдие - не виждам как можем да имаме каквито и да са претенции в случаи като този с Майкъл Шийлдс.
ОтговорИзтриванеИ в духа на статията - аз не можах да разбера, например, защо на роднините на загиналите в трагедията в Охридското езеро се изплащат парични помощи, а на роднините на загиналите при ПТП-та у нас - не (напротив - държавата на практика е на страната на убийците по пътищата - и обикновено им се разминава с условни присъди - а роднините на жертвите имат огромни проблеми дори и с получаването на сумите по разни застраховки - да не говорим за някаква финансова (или друга) помощ от страна на държавата). Само в т.нар ден на национален траур по родните пътища загинаха четири човека. Защо и в тяхна памет нямаше ден на национален траур? Изобщо - защо у нас не бъде обявен перманентен национален траур?
Анонимен, благодаря.
ОтговорИзтриванеАндрей - да, Шийлдс полежа в затвора.
Аз за себе си не виждам достатъчно основания да уважавам либийското правосъдие (още повече, че съм живяла в Либия година и половина като малка, имам представа от понятията им за "хигиена"), но си прав - редно беше първо да бъде подписан президентският указ.
А за паричните помощи - роднините на жертвите могат да извадят "късмет" да получат такива, само ако жертвите са част от произшествие с повечко загинали. За предпочитане - в чужбина. Единичната смърт не е толкова интересна за държавата (и медиите).
тук нямаме британска правосъдна система а един британски боклук който печели политически дивиденти помилвайки друг боклук
ОтговорИзтриванеНормално е "от нашата камбанария" нещата да изглеждат така... Ама ако ние можехме да се похвалим с работеща съдебна система, щяхме да имаме и "сура" да преценяваме действията на британския министър.
ОтговорИзтриванеАбсолютно подкрепям Светла.
ОтговорИзтриванеНе знам защо някой (журналист) не се захване да проучи каква всъщност е работата с Майкъл Шиийлдс. В момента твърденията на британския министър са, че има някакъв друг извършител, а Майкъл е невинен. Поради спецификата на българското правораздаване повече вярвам на британското.
Благодаря за коментара. Основанията на нашето правосъдие да отхврли самопризнанията на Греъм Санки (или както там се казва) беше, че не е в България, а Шийлдс го бяха хванали. Сега ми е интересно - ще бъде ли съден Санки. Принципно, в цивилизованите страни самопризнанието не се счита за доказателство, необходими са и други доказателства.
ОтговорИзтриване@Марин в кое по-точно нямаш вяра, за българското правосъдие основен проблем са подкупите и липсата на доказателство заради които не се получават нормални присъди, как тези два фактора смяташ че са повлияли конкретно в случая с хващането на този изрод убил човек - битовите убийства са най-лесните за разкриване защото не са планирани, докато в същото време цял Ливърпул /покрай футболните фенове/ се бунтуваше срещу присъдата на тоя без със сигурност изобщо да са запознати с каквото и да е по делото, а един олигофрен прави самопризнания знаейки че те нямат доказателствена стойност и спокойно ако го подведат под отговорност ще се откаже от тях. И ти къде видя британската правосъдна система тук би ли казал? защото имаме помилване, не произнасяне на тази система по случая
ОтговорИзтриванеDa ti go nachukam v mazniq gyz mirizliva patke...
ОтговорИзтриванеDano nqkoi den ako imash sin i na nego nqkoi angliiski zapalqnko da mu razbie glavata s kamyk...
Jelaq ti go ot syrce...
Posle pak mi razmishlqvai kakvo bilo bylgarskoro pravosydie !!!
kirilrusev@yahoo.com
А ако имам син и български запалянко му разбие главата, по-добре ли ще бъде? А ако българско връзкарче го убие и после го осъдят условно? А ако български полицаи му сложат белезници и го бият до смърт? А ако стане поредната жертва на "войната по пътищата"? А ако аз съм женица от Близкия изток и синът ми избяга в България, затворят го в нерегламентирания затвор за бежанци (легално - дом за временно настаняване) в Бусманци и го държат там с години, докато реши да се самозапали, по-добре ли ще е? А ако родя дете с увреждане, убедят ме, че не мога да се грижа за него и да го дам в дом, а в дома го уморят от глад и недоглеждане, по-добре ли ще е?
ОтговорИзтриванеПодкрепям напълно. И не е само правосъдието, където работата смърди, за съжаление.
ОтговорИзтриванеЕто подробно описание на обстоятелствата по делото на Майкъл Шийлдс:
ОтговорИзтриванеhttp://www.vesti.bg/?tid=40&oid=760862
В конкретния случай не виждам в какво може да бъде обвинена правосъдната ни система. Не виждам смисъл да възпроизвеждаме историята за "лъжливото овчарче". Това, че в много случаи тя не си върши работата както трябва, не означава, че никога не я върши.
За мен възмутително е не това, че са освободили Шийлдс, а мотивите с които го помилват - "защото не е виновен и има доказателства за невинността му".
Стоян Стоянов
bendyourcircuit, благодаря за подкрепата.
ОтговорИзтриванеСтоян Стоянов, не съм коментирала дали Шийлдс е виновен, или не. Да приемем, че е виновен. Силно се съмнявам обаче, че български хулиган би получил същата присъда при аналогични обстоятелства. Да сте чули за нашенско ултрасче, осъдено да лежи 15 години в затвора, защото е пребило някого? След футболни мачове между "Левски" и ЦСКА се е случвало да има и смъртни случаи - за колко осъдени сте чули и за колко големи присъди? Ама щом е англичанин, трябва да покажем на Европата колко сме безкомпромисни, нали. Ето това е патосът на поста ми.
"...Да сте чули за нашенско ултрасче, осъдено да лежи 15 години в затвора,..."
ОтговорИзтриванеПрез последните години в София нашумяха два случая на жертви на футболни фенове - на 30-годишния Младен, тежко ранен в гърба с бомбичка (и малко по-късно починал от раните си) и на 22-годишната Гергана, тежко ранена в главата също от бомбичка, на която сега й предстои 17-та (!!!) операция. По първия случай не съм чул да има наказани (полицията явно е заета да следи Интернет, та няма време да открие извършителя), а по втория виновникът получи условна присъда. Е да де, ама това не е интересно - тук го няма патриотичния плам... Та - от тази - ПАТРИОТИЧНА - гледна точка - на Майкъл Шийлдс и 15 години му бяха малко; а за нашенските убийци - и условни присъди са много.
Тъй, де. Искрено съчувствам на ранения барман, но той поне е в състояние да разкаже каква точно травма му е нанесена. А Младен, Гергана, Мануела, Мартин Борилски и хиляди други не могат...
ОтговорИзтриванебъркате непредпазливост както е с бомбичките с умишлен опит за убийство, това е разликата... също отново тук имаме проблем с подкупна съдебна система, т.е. не че тя не знае каква присъда да издаде, а нарочно не го прави защото някой си е платил или е достатъчно страшилище, Шийлдс нищо не си е платил и е бил осъден съвсем нормално. В България обикновени битовите престъпления извършени от неплатежоспособни сульо и пульо винаги получават огромни присъди
ОтговорИзтриване"бъркате непредпазливост както е с бомбичките с умишлен опит за убийство, това е разликата"
ОтговорИзтриванеБлагодаря за поучението - в случая с Младен Младенов, например, бомбичката е хвърлена "по непредпазливост" при схватка между фенове на Левки и ЦСКА. Толкова трудно ли беше първо да се информираш, че да не се изказваш неподготвен - гуглето за какво е:
http://infocenter.bnt.bg/content/view/full/1572